AJK Kielten opettajat 

1 Suomen kieli: 8

  1. N. N., Kaninkolan kansakoulu, Halikko 1944 syksy
  2. Maija Siistonen, Vaalimaan alakoulu 1944-46
  3. Airi Arpiainen, Vaalimaan kansankoulu 1946-48
  4. Esko Virtanen, Vaalimaan kansakoulu 1948-49
  5. Alma Klemola, Haminan-Koiviston yhteiskoulu 1949-54
  6. Eino Hallikainen, Kymin yhteiskoulu 1954-56?
  7. Marja Talsi, Kymin yhteiskoulu 1956-57
  8. Jarl Louhija, Kauppakorkeakoulu 1958-60?

2 Ruotsin kieli: 6

  1. Auli Värri, yksityisesti 1949 kesä
  2. Kerttu Laurikainen, Haminan-Koiviston yhteiskoulu 1949-54
  3. Armida Tirri, tuntiopettaja, Haminan-Koiviston yhteiskoulu 1949-54
  4. Inkeri Karkiainen 'Pikkarainen', Kymin yhteiskoulu 1954-57
  5. Börje Mårtenson, Kauppakorkeakoulu 1958-59
  6. Martta Homi, Kauppakorkeakoulu 1959-60

3 Saksan kieli: 5(3)

  1. (Kerttu Laurikainen), Haminan-Koiviston yhteiskoulu 1950-54
  2. (Armida Tirri), tuntiopettaja, Haminan-Koiviston yhteiskoulu 1949-54
  3. Aili Eskola 'Korppu', Kymin yhteiskoulu 1954-57
  4. Hannu Teräs, Kauppakorkeakoulu 1958-61
  5. C.-A. von Willebrandt, Kauppakorkeakoulu 1958-61

4 Englannin kieli: 6

  1. Sylvi Toivonen, Haminan-Koiviston yhteiskoulu 1952-54
  2. N.N., Haminan työväenopisto 1954
  3. Sirkka Reinelä?, Kymin yhteiskoulu 1954-55
  4. Erkki Lindroos, metsänhoitaja, Kymin yhteiskoulu 1955-56
  5. John Atkinson, Kauppakorkeakoulu 1958-59
  6. Erik Erämetsä, Kauppakorkeakoulu 1959-61

5 Ranskan kieli: 5

  1. Aulis Hellsten, yksityisesti 1957 sotaväessä
  2. Jarmo Anttila, Kauppakorkeakoulu 1958-59
  3. Sirkka-Liisa Kareoja, Kauppakorkeakoulu 1959-62
  4. Reino Hakamies, Kauppakorkeakoulu 1959-62
  5. N.N. Grenoblen yliopisto 1962

6 Venäjän kieli: 5

  1. A.E. Lyytinen, Kauppakorkeakoulu 1958-60
  2. N.N. Moskovasta, Kulttuuritalo 1961?
  3. Dorothea von Volborth, Kauppakorkeakoulu 1960-62
  4. N.N. Freie Universität Berlin 1961
  5. Igor Vahros, Linguaphone 197?

7 Italian kieli: 6

  1. Aune Vappula, Kauppakorkeakoulu 1958-60
  2. Aune Nurmela, Linguaphone 197?
  3. Pirkko Wass-Colussi, Helsingin kauppakorkeakoulu 198?
  4. Girgio Colussi, Helsingin kauppakorkeakoulu 198?
  5. Giuseppe La Grassa, Helsingin kauppakorkeakoulu 198?
  6. Giovanni Takanen, Rooma 1985-

8 Espanjan kieli: 4

  1. Erkki Vierikko, Kauppakorkeakoulu 1960-62?
  2. Marja-Liisa Muro, Helsingin kauppakorkeakoulu 198?
  3. Beatriz Kajanti, Helsingin kauppakorkeakoulu 198?
  4. Matti Mäkinen, SES 2005

9 Puolan kieli: 1

  1. N.N. yksityisesti 196?

10 Esperanton kieli: 1

  1. Vilho Setälä, Helsingin yliopisto 197?

11 Unkarin kieli: 4

  1. Piroska Szondy, yksityistunnit 1995-
  2. Kanizsai-Karg Éva, Unkarissa 1996-
  3. Zsanett Polgár, yksityistunnit 2005
  4. Kaltenecker Árpádné Márta 2005
11 kieltä, 49 henkilöä