Seppo Ahva, se Paragonin mies
Terve, Asko!
ja kiitos vastauksestasi.
Omalta osaltani vastaus on jäänyt pienen matkustelun jalkoihin ja ensi viikon jälkeen lähden etsimään lunta viikon ajaksi Punkaharjulle ja tarkoituksena vetää diagonaalia hikilankuilla harjun skutsissa!!
Kun keikun aakkosten alussa tunnen kuitenkin velvollisuudekseni vahvistaa käsityksesi, että voidaan sanoa minua Paragonin mieheksi. Olinhan ao konserniryppään palveluksessa melkein neljännesvuosisadan! Tosin varoitettiin, että jos näinkin kauan toimii, tulee seuraus: muuttuu pikkuhiljaa kuitin näköiseksi.! Pitää paikkansa!
Paragonissa (siinä alkuperäisessä KKK:n professori Väinö Bonsdorfin omistamassa firmassa, jonka poika ekon Veikko B toimi koko ajan hallituksen puh.johtajana) oli johtava asema graafisen teollisuuden lohkolla liikelomakkeiden, tarrojen yms painajana. Sitten tuli lisäksi tietokoneet. Burroghsin yksinedustus ja mm Systekin oston jälkeen myös muita tk. merkkejä. Tk-puolelle värvättiin maan parhaita asiantuntijoita sekä systeemien että markkinoinnin puolelle.
Tätä kesti aikansa kun sitten Burroughs fusioitui toisen amer jättiläisen(Sperry?) kanssa ja tuli Unisys joka jatkoi sitten omia polkujaan!. Kun itse ostimme muita yrityksiä, niin eräänä päivänä Paragonia pienempi yritys osti meidät eli Bonsdorfin suku rahasti ja luopui busineksesta.Ostajana silloinen Tampereen Kirjapaino ( sittemmin = Aamulehti Yhtymä ja sittemmin= Alma Media).
Siihen päätyi sitten Paragonin itsenäinen taival.(Tosin nimi elää vieläkin: pari viikkoa sitten rautakaupassa minulta kysyttiin:" kirjoitetaanko herralle paragon?" Annoin luvan kuitin laatimiselle !)
Konsernissa oli toistakymmentä itsenäistä osakeyhtiötä (ja yrityskultturia) ja näitä sitten rationalisoitiin, fusioitiin jne. Tässä rumbassa itsekin muutin muutamaksi vuodeksi Tampereelle tehtävänä konsernin keskitetty rahoitustoimi. Ja sitten kaiken kukkuraksi tuli 90-luvun lama.Pankkejakin kaatui siinä mellakassa rytisten.
Pääsin onneksi itse irtaantumaan eläkeneuvokseksi ennen "virallista TEL-ikää". Ei työuralla ollut oikeastaan koskaan kahta samanlaista vuotta ja monasti sukatkin pyörivät turbulensissa kun yritti päivittää ja ylläpitää omaa "liiketoimintaosaamistaan"!
Sorry, että en voinut lyhyemmin vasta viisaisiin kysymyksiisi.
Mutta niin kauan ähelletään kun jalka vipattaa. Jalkoja yritän vipauttaa säännölliseti mm basketin parissa vielä joka viikko aktiivisesti. Olen viime vuosina osallistunut myös senioreiden SM-sarjoihin (Tampereen Pyrintö; TMP,Torpan Pojat) ja tie vienyt joskus "isänmaata edustamaan" EM- tai MM skaboihin kuten Helsinkiin, Floridan Orlandoon,Italian Pesaroon,Tsekin Prahaan. Tänä vuonna, jos henki pihisee ja luut kasassa, on tarkoitus osallistua EM:ään Kroatian Zagrebissa.
Saanen toivottaa Sinulle edelleenkin mitä parhainta vuoden jatkoa !
Terveisin
Seppo
|